Odszkodowanie komunikacyjne – jak je uzyskać?

Nawet jeśli ktoś doskonale zna przepisy prawa i jest wzorowym uczestnikiem ruchu drogowego, to niestety nadal może ulec wypadkowi i to nie ze swojej winy. Osobom poszkodowanym w wypadku drogowym przysługuje prawo do ubiegania się o wypłacenie odszkodowania z OC sprawy. Pojawiają się jednak pewne problemy, bo trzeba załatwić wiele formalności, a towarzystwa ubezpieczeniowe dążą do wypłacenia jak najmniejszej kwoty, czasem nawet rozpatrują złożony wniosek negatywnie. Czas zastanowić się nad tym, jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne.

Co warto wiedzieć o odszkodowaniu komunikacyjnym?

Wypadki na drodze zdarzają się bardzo często, niektóre są tragiczne w skutkach. Należy jednak pamiętać o tym, że można ubiegać się o wypłacenie należnego odszkodowania z OC sprawcy, jeśli jest się poszkodowanym. Co więcej, przysługuje ono nie tylko kierowcy pojazdu i pasażerowi, ale też pieszemu, rowerzyście czy motocykliście. Jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu i trzeba ponieść koszty leczenia, to osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może otrzymać odszkodowanie komunikacyjne. Przysługuje to również osobom, które utraciły dochody z powodu niezdolności do pracy w wyniku wypadku lub stały się inwalidami. Należy jednak liczyć się z tym, że rekompensata finansowa dotyczy wyłącznie rzeczywistych kosztów, które poszkodowany poniósł w wypadku drogowym. Niezbędne będzie wykazanie tego w postępowaniu likwidacyjnym. Wszystko to wiąże się oczywiście z szeregiem procedur, należy spełnić różne warunki. Wymaga się wypełnienia odpowiedniego zgłoszenia szkody komunikacyjnej. Należy poinformować o tym jak najszybciej towarzystwo ubezpieczeniowe, ale ustawowo poszkodowany ma na to trzy lata lub nawet dwadzieścia, jeśli szkoda jest skutkiem przestępstwa. Konieczne jest uzyskanie oświadczenia przyznania się do winy od sprawcy, a w przypadku jego odmowy winnego ustala policja na miejscu zdarzenia.

Kto może pomóc w uzyskaniu należnego odszkodowania w przypadku wypadku komunikacyjnego?

Na własną rękę trudno jest o odzyskanie należnego odszkodowania, towarzystwo ubezpieczeniowe dokłada wszelkich starań do tego, aby go nie wypłacić lub tylko minimalną kwotę. Warto wobec tego skorzystać z pomocy doświadczonego profesjonalisty, jakim jest radca prawny. Udzieli on fachowego doradztwa, wskaże na dostępne możliwości i pokieruje, co zrobić, aby uzyskać swoją należność. Zawsze można też skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej, która oferuje kompleksowe wsparcie w przypadku osób, które muszą zmagać się z negatywnymi skutkami wypadku komunikacyjnego. Kancelaria reprezentuje klienta przed ubezpieczycielem, zajmuje się wszystkimi niezbędnymi formalnościami w jego imieniu, Pomoże uzyskać od firmy ubezpieczeniowej należne odszkodowania i świadczenia w najwyższych kwotach pieniężnych.